GOLDYCHOCS LABRADOR RETRIEVERS
 

RUBIS Australian GRAND CHAMPION Goldychocs Bear Hug CCD.

"Oskar"

Click to enlarge
Click to enlarge
Click to enlarge
HEALTH TESTS:
HIP SCORES 4:4
ELBOW SCORES 0:0
(Australian Grade 1, International Grade B)

PRA - PRCD (Progressive Rod Cone Degeneration) - CARRIER
EIC (Exercise Induced Collapse) - CLEAR

COLOUR: BLACK (Carrying Chocolate and Yellow)
Full Dentition/Scissor Bites



**RUNNER-UP BEST EXHIBIT IN SHOW WINNER**

**MULTI BEST EXHIBIT IN GROUP WINNER**

**MULTI RUNNER-UP BEST EXHIBIT IN GROUP WINNER**


*** 2012 NO. 1 LABRADOR IN QLD AND NO. 2 IN AUSTRALIA (DOL BREED CHALLENGE 2012) - 2013 - STILL CURRENTLY NO.1 LAB IN QLD AND NO. 3 IN AUSTRALIA (Current as of Sept. 2013)...OSKAR CONTINUES TO DO US PROUD ***


Our lovely black boy Oskar does his Driftway family tree proud as he is an impressive boy of lovely type with strong front, masculine head with a kind expression and excellent coat and tail. Oskar is extremely sound and has never been 'wrapped up in cotton wool', he is a compact and sturdy dog who covers the ground with drive and purpose. Friendly with dogs and people - 100% trustworthy temperament.

Thanks to Guy Spagnolo/Mark and Bronwyn Sheppard for the opportunity they have afforded us with this successful breeding.

Oskar is now retired from the ring and living the life of luxury being pampered as he should!

ACHIEVEMENTS
-2011 Oskar gains his first championship points with a 25 point Best Exhibit in Group
-2011 Oskar gains his Australian Championship Title only four months after his first show with a 21 point Best of Breed and Runner-up Best Exhibit in Group (185 Gundog entries).
-2012 Over 650 Challenge points awarded to Oskar for the year
-2012 & 2013 Winner of the Labrador Retriever Club of QLD Inc. SHOW LABRADOR OF THE YEAR
-2012 & 2013 Winner of the GUNTREVA TROPHY for METROPOLITAN SHOW DOG OF THE YEAR
-2012 & 2013 Winner of the SOUTHBANK PERTPETUAL TROPHY
-2013 Oskar gains his Australian GRAND CHAMPIONSHIP Title in just 2.5 years since first setting foot in the show ring.
-2013 Oskar wins BEST EXHIBIT IN GROUP (144 Gundog entries) and RUNNER UP BEST EXHIBIT IN SHOW (801 entries)
-2014 Oskar retires from the show ring and commences his obedience training gaining his CCD title.


Pedigree
Breed : Labrador Retriever Bred by : Kate Hutchison
Sex : Dog Owned by : Kate Hutchison
Date of Birth : 5-Mar-08 Handled by : Kate and Anna Hutchison
Call Name : Oskar Available for stud : No
Sire : Ch. Driftway Black Douglas (Black) S: Gr. Ch. Driftway Flash Dancer S: Ch. Driftway Dancing Brave
D: Ch. Driftway Crowning Glory
D: Ch. Driftway Camparri S: Gr. Ch. Driftway Regal Oak (AI)
D: Ch. Blackboy Major Issue
Dam : Kumpel Coco (Chocolate) S: Kumpel Ready C.D. S: Charmerla The Roque C.D.X.
D: Waglett Ve Black Vanessa C.D.X.
D: Kumpel Leica S: Kumpel Cadburry
D: Sailador Leica


Recent Show Results

  • 13-Aug-14 RUBOB, Reserve Dog Challenge
    Won at Royal National A. & I. Assoc. of QLD (Judge was Mrs. C. Hoberg)
  • 2-Mar-14 Best of Breed (7), Best Exhibit in GROUP, Best Open in GROUP
    Won at Millmerran Show Society Inc. (Judge was Mr. D. Laird)
  • 1-Mar-14 RUBOB, Dog Challenge (10), Open of Breed
    Won at Gundog and Heavy Breeds Club of QLD (Judge was Mrs. M. Wedgwood)
  • 1-Mar-14 Best of Breed, Open of Breed
    Won at Gundog and Heavy Breeds Club of QLD (Judge was Mr. B. James)
  • 15-Feb-14 Best of Breed (10), Runner-up Best Exhibit in GROUP, Open in GROUP
    Won at Clifton Show Society Inc. (Judge was Mr. S. Tassan)
  • 12-Jan-14 Best of Breed (13), Open of Breed
    Won at Darling Downs Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. R. Robertson (N.S.W.))
  • 11-Jan-14 Best of Breed (14), Open of Breed
    Won at Darling Downs Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. P. Suhr (N.S.W.))
  • 11-Jan-14 Best of Breed, Runner-Up Best Exhibit in GROUP, Open in GROUP
    Won at Darling Downs Kennel Club Inc. (Judge was Ms. K. Jenkins)
  • 21-Dec-13 Best of Breed (20), Open of Breed
    Won at Dog of the Year Committee (Judge was Mr. P. Frost (Vic.))
  • 7-Dec-13 Best of Breed (17), Open of Breed
    Won at Combined CCC Clubs Sub-Committee (Judge was Mrs. P. Thomas (N.S.W.))
  • 6-Dec-13 Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Combined CCC Clubs Sub-Committee (Judge was Mr. J. Forbes (N.S.W.))
  • 23-Nov-13 RUBOB, Best Dog, Open of Breed
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mrs. V. Knopke)
  • 22-Nov-13 RUBOB, Dog Challenge (17), Open of Breed
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mrs. A. Ulltveit-Moe (Sweden))
  • 16-Nov-13 Best of Breed (22), Open of Breed
    Won at Sunshine Coast Kennel Club (PM) (Judge was Mr. S. Shen (Singapore))
  • 9-Nov-13 RUBOB, Dog Challenge (11), Open of Breed
    Won at Beaudesert Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. J. McCann)
  • 20-Oct-13 Reserve Dog Challenge
    Won at QLD Gundog Association (Judge was Mr. K. Harris (Philippines))
  • 13-Oct-13 Best of Breed (19), Open of Breed
    Won at Waterloo Bay Kennel Club (Judge was Mr. J. Palmer (N.S.W.))
  • 12-Oct-13 Reserve Dog Challenge
    Won at Waterloo Bay Kennel Club (Judge was Mrs. S. McMahon (N.S.W.))
  • 7-Oct-13 Best of Breed (18), Open of Breed
    Won at Dogs QLD All Dog Sports Spectacular (Judge was Mr. M. Johnston (N.S.W.))
  • 5-Oct-13 RUBOB, Dog Challenge (12), Open of Breed
    Won at Dog of the Year Committee Show #2 (Judge was Mrs. W. Johns)
  • 22-Sep-13 Best of Breed (19), Open of Breed
    Won at Maree Kennel Club Inc. (Judge was Mr. W. Burton (N.S.W.))
  • 15-Sep-13 Best of Breed (16), Runner-Up Best Exhibit in GROUP
    Won at Darling Downs Kennel Club Inc. Show #1 (Judge was Mrs. M. Joyce (Vic.))
  • 15-Sep-13 RUBOB, Dog Challenge (11), Open of Breed
    Won at Darling Downs Kennel Club Inc. Show #2 (Judge was Mr. K. Iggleden)
  • 14-Sep-13 RUBOB, Dog Challenge (7), Open of Breed
    Won at Beenleigh Show Society (Judge was Mr. E. Ryder)
  • 8-Sep-13 Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Redcliffe Peninsula Kennel Club (Judge was Mrs. D. Horner (N.S.W.))
  • 7-Sep-13 RUBOB, Dog Challenge (7)
    Won at Beaudesert Show Society (Judge was Mr. D. McGreevy)
  • 1-Sep-13 Best of Breed (11), Open of Breed
    Won at Burnett Kennel Club Inc. (Judge was Mr. B. Daly (N.S.W.))
  • 31-Aug-13 Best of Breed, Open of Breed
    Won at Burnett Kennel Club Inc. (Judge was Miss B. Lancey)
  • 30-Aug-13 Best of Breed (17), Runner-Up Best Exhibit in GROUP, Open in GROUP
    Won at Burnett Kennel Club Inc. (Judge was Mr. B. Thompson (N.S.W.))
  • 18-Aug-13 Dog Challenge (12), Open of Breed
    Won at Gundog and Heavy Breeds Club of QLD (Judge was Ms. A. Alexander (Vic.))
  • 4-Aug-13 Best of Breed, Best Exhibit in GROUP (25), Runner-Up to Best Exhibit in SHOW
    Won at Northern Classic Kennel Club (Judge was Mrs. O'Carroll (NZ) Mrs Gulbransen (NZ))
  • 28-Jul-13 Best of Breed (22), Open of Breed
    Won at Ladies Kennel Association of QLD (Judge was Mrs. B. Killworth (N.S.W.))
  • 28-Jul-13 Best of Breed, Open of Breed
    Won at Ladies Kennel Association of QLD (Judge was Mrs. S. Tassan)
  • 21-Jul-13 Best of Breed (22), Open of Breed
    Won at Kennel Association of Queensland (Judge was Mr. G. Maulden (S.A.))
  • 15-Jun-13 Best of Breed (19), Open of Breed - GRAND CHAMPION title (pending)
    Won at QLD Kennel Council (Judge was Mr. S. Mills (A.C.T.))
  • 14-Jun-13 Best of Breed (13), Open of Breed
    Won at Kalbar Show Society (Judge was Mrs. R. Henderson)
  • 10-Jun-13 Best of Breed (18), Open of Breed
    Won at Western Suburbs Kennel Club (Judge was Mrs. L. Bett (Canada))
  • 12-May-13 Best of Breed, Runner-Up Best Exhibit in GROUP, Open in GROUP
    Won at Waterloo Bay Kennel Club (Judge was Mrs. V. Knopke)
  • 6-May-13 Best of Breed (15), Open of Breed
    Won at Maree Kennel Club Inc. (Judge was Mr. Chan Weng Woh)
  • 5-May-13 Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Maree Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. K. Sneath (Vic.))
  • 4-May-13 RUBOB, Reserve Dog Challenge, Open in GROUP
    Won at South Burnett National, Kingaroy (Judge was Mr. D. Weil)
  • 4-May-13 Best of Breed (11), Open of Breed
    Won at Burnett Kennel Club Inc. (Judge was Miss M. Hoy (N.S.W.))
  • 21-Apr-13 RUBOB, Dog Challenge (13), Open of Breed
    Won at Kennel Association of Queensland (Judge was Mrs. S. Jewell)
  • 14-Apr-13 Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Sunshine Coast Kennel Club (Judge was Mrs. I. Albion (Tas.))
  • 31-Mar-13 RUBOB, Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at CCC(Q) Durack Grounds Sub-Committee (Judge was Ms. J. Dickinson-Franks (N.S.W.))
  • 9-Mar-13 RUBOB, Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at QLD Gundog Association (Judge was Mrs. R. Brown (N.S.W.))
  • 16-Feb-13 RUBOB, Dog Challenge (9), Open of Breed
    Won at Clifton Show Society Inc. (Judge was Mrs. J. Reilly)
  • 16-Feb-13 Best of Breed (15), Open of Breed
    Won at Redcliffe Peninsula Kennel Club (Judge was Mr. S. Yiannou)
  • 10-Feb-13 Best of Breed (17), Open of Breed
    Won at Allora Kennel Club Inc. (Judge was Mr. A. McQuire)
  • 2-Feb-13 RUBOB, Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Beenleigh & District Kennel Club (Judge was Mrs. M. Patten (N.S.W.))
  • 20-Jan-13 Best of Breed (16), Runner-Up Best Exhibit in GROUP, Open in GROUP
    Won at Burnett Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. E. Knox (N.S.W.))
  • 19-Jan-13 Best of Breed (16), Open of Breed
    Won at Burnett Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. M. Markotany (N.S.W.))
  • 12-Jan-13 Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Darling Downs Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. J. Blythe (Tas.))
  • 12-Jan-13 Best of Breed, Open of Breed
    Won at Darling Downs Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. S. Tassan)
  • 6-Jan-13 Best of Breed (16), Open of Breed
    Won at Maryborough Kennel Club Inc. (Judge was Miss R. Green)
  • 5-Jan-13 Dog Challenge (10), Open of Breed
    Won at Maryborough Kennel Club Inc. (Judge was Mr. A. Brown)
  • 1-Jan-13 Best of Breed (15), Open of Breed
    Won at Lockyer Valley Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. H. Weil)
  • 31-Dec-12 Best of Breed (15), Open of Breed
    Won at Lockyer Valley Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. M. Rose)
  • 1-Dec-12 Best of Breed (16), Open of Breed
    Won at Lockyer Valley Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. B. Watt (Vic.))
  • 30-Nov-12 Best of Breed (15), Open of Breed
    Won at Lockyer Valley Kennel Club Inc. (Judge was Mr. R. Bridgford (Vic.))
  • 25-Nov-12 Best of Breed (23), Open of Breed
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mrs. J. Perry (Thailand))
  • 24-Nov-12 Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mrs. P. Suhr (N.S.W.))
  • 23-Nov-12 Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mrs. S. Impey (R.S.A.))
  • 10-Nov-12 Best of Breed (17), Open of Breed
    Won at Beaudesert Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. L. Brand (N.S.W.))
  • 4-Nov-12 Best of Breed (19), Runner-Up Best Exhibit in GROUP
    Won at Maryborough Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. E. Maitland (S.A.))
  • 3-Nov-12 RUBOB, Reserve Dog Challenge, Open in GROUP
    Won at Maryborough Kennel Club Inc. (Judge was Mr. W. Mooney (Vic.))
  • 20-Oct-12 Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Ipswich Kennel Club CH #1 (Judge was Mrs. M. Hobson)
  • 20-Oct-12 Best of Breed (21), Open of Breed
    Won at Ipswich Kennel Club CH #2 (Judge was Miss M. Davis)
  • 7-Oct-12 Best of Breed (18), Open of Breed
    Won at Combined CCC Clubs Sub-Committee (Judge was Miss C. Gunn)
  • 6-Oct-12 Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Dog of the Year Support Committee # 1 (Judge was Mr. J. Bryson (N.S.W.))
  • 6-Oct-12 Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Dog of the Year Support Committee # 2 (Judge was Mrs. R. Easton (N.S.W))
  • 30-Sep-12 Best of Breed, Open of Breed
    Won at Western Suburbs Kennel Club (Judge was Mrs. J. Ireland)
  • 30-Sep-12 Best of Breed (22), Open of Breed
    Won at Western Suburbs Kennel Club CH #2 (Judge was Mr. C. Scott (N.Z.))
  • 28-Sep-12 RUBOB, Dog Challenge (15)
    Won at Nanango & District All Breeds K.C. (Judge was Mrs. J. Weston (A.C.T.))
  • 23-Sep-12 Best of Breed (24), Open of Breed
    Won at Maree Kennel Club Inc.` (Judge was Mrs. R. Nicholson)
  • 16-Sep-12 Best of Breed (14), Open of Breed
    Won at Darling Downs Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. S. Crozier (N.S.W.))
  • 15-Sep-12 RUBOB, Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Allora Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. E. Gunter (N.S.W.))
  • 14-Sep-12 RUBOB, Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Allora Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. R. Ralphs (N.S.W.))
  • 8-Sep-12 RUBOB, Dog Challenge (11), Open in GROUP
    Won at Beaudesert Show Society (Judge was Mrs. R. Henderson)
  • 2-Sep-12 Best of Breed (12), Open of Breed
    Won at Burnett Kennel Club Inc. (Judge was Mr. L. Butler (N.S.W.))
  • 1-Sep-12 Best of Breed (12), Open of Breed
    Won at Wondai A. P. & I. Society Inc. (Judge was Mrs. C. Butler (N.S.W.))
  • 31-Aug-12 Best of Breed (8), Open of Breed
    Won at Burnett Kennel Club Inc. (Judge was Mrs. B. Marker)
  • 19-Aug-12 Dog Challenge (12)
    Won at Gundog and Heavy Breeds Club of QLD (Judge was Ms. M. Clegg (Vic.))
  • 5-Aug-12 Best of Breed (17), Open of Breed
    Won at Northern Classic Kennel Club (Judge was Mr. J. Camac (Vic.))
  • 4-Aug-12 RUBOB, Dog Challenge (9), Open of Breed
    Won at Pine Rivers A. H. & I. Association (Judge was Mr. C. Hamilton (Vic.))
  • 29-Jul-12 Best of Breed
    Won at Ladies Kennel Association of QLD (Judge was Miss S. Phillips)
  • 28-Jul-12 Dog Challenge (11), Open of Breed
    Won at Mt. Gravatt A. H. & I. Society (Judge was Mrs. P. McLeod)
  • 28-Jul-12 RUBOB, Dog Challenge (13)
    Won at Ladies Kennel Association of QLD (Judge was Ms. C. Paine (N.S.W.))
  • 22-Jul-12 Best of Breed (17), Open of Breed (Shortlisted for Group)
    Won at Kennel Association of Queensland (Judge was Mrs. A. Bowe (N.S.W.))
  • 8-Jul-12 Reserve Dog Challenge
    Won at Combined CCC Clubs Sub Committee (Judge was Mrs. G. Stephenson)
  • 24-Jun-12 Best of Breed (24), Open of Breed
    Won at Beenleigh & District Kennel Club (Judge was Mr. K. Harris (Philippines))
  • 23-Jun-12 Best of Breed (24), Open of Breed (Shortlisted for Group)
    Won at Beenleigh & District Kennel Club (Judge was Mr. M. Law (Hong Kong))
  • 17-Jun-12 Best of Breed (15), Open of Breed
    Won at QLD Kennel Council (Judge was Ms. L. Blair)
  • 17-Jun-12 Best of Breed, Runner-Up in GROUP
    Won at QLD Kennel Council (Judge was Mrs. J. Ireland)
  • 10-Jun-12 Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Ipswich Kennel Club (Judge was Mrs. J. Atkinson (N.Z.))
  • 3-Jun-12 Best of Breed (8), Open of Breed
    Won at Lockyer Valley Kennel Club Inc. (Judge was Mr. S. Yiannou)
  • 2-Jun-12 RUBOB, Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at C.S.M. & Stewards Sub-Committee (Judge was Mrs. M. Morrison (Tas.))
  • 1-Jun-12 RUBOB, Dog Challenge (7), Open of Breed
    Won at Lowood Show Society Inc. (Judge was Mr. D. Kill (N.S.W.))
  • 26-May-12 RUBOB, Dog Challenge (7), Open of Breed
    Won at Esk P. A. & I. Association Inc. (Judge was Mr. G. Kerr)
  • 20-May-12 RUBOB, Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Gold Coast Canine Club (Judge was Mr. E. Soti (S.A.))
  • 19-May-12 RUBOB, Reserve Dog Challenge, Open of Breed
    Won at Gold Coast Canine Club (Judge was Mr. S. Schwerdt (S.A.))
  • 18-May-12 RUBOB, Dog Challenge (6), Open of Breed
    Won at Ipswich Show Society (Judge was Ms. L. Buchanen)
  • 13-May-12 Dog Challenge (14), Open of Breed
    Won at Waterloo Bay Kennel Club (Judge was Mr. D. Bowey (Vic.))
  • 11-May-12 Best of Breed (9), Open of Breed
    Won at Boonah Show Society (Judge was Mrs. M. Hammond)
  • 29-Apr-12 Best of Breed (16), Runner-Up Best Exhibit in GROUP
    Won at CCC(Q) Library & Archives Sub-Committee (Judge was Miss G. Goller)
  • 28-Apr-12 Reserve Dog Challenge
    Won at Caboolture Kennel Club (Judge was Mrs. C. Wright (Vic.))
  • 22-Apr-12 Dog Challenge (12), Open of Breed
    Won at Kennel Association of Queensland (Judge was Mr. W. Smith)
  • 15-Apr-12 RUBOB, Dog Challenge (15), Open of Breed
    Won at Pine Rivers Kennel Club (Judge was Mr. G. Vernon (N.S.W.))

 


Contact Details

Kate Hutchison
Coffs Harbour, NSW, Australia
Email : [email protected]